Kriptoda Silvergate şoku

Kripto varlık piyasalarında son dönemin en büyük riski olarak ortaya çıkan Silvergate ile ilgili yeni gelişmeler piyasada satış dalgasının büyümesine neden oldu. Bitcoin 20 bin doların altını gördü.

Kriptoda Silvergate şoku
Kriptoda Silvergate şoku
ABD’de iki finans kurumunun yaşadığı problemler, Wall Street’te ve kripto varlık piyasalarında endişe yarattı.İlk olarak kripto piyasalara odaklı faaliyet gösteren Silvergate Capital çarşamba günü operasyonlarını sonlandırmayı ve bankasını tasfiye etmeyi planladığını açıklamıştı. Şirket bünyesindeki tüm mevduatları tam olarak geri ödemeyi planladığını da bildirmişti.

ABD’nin en büyük kripto odaklı bankası haline gelen Silvergate’in elinde 14 milyar dolara ulaşan bir mevduat bulunuyordu. Ancak Fed’in agresif faiz artışlarının yanı sıra FTX’in kasım ayında yaşadığı çöküş bankada önemli bir hasara neden oldu.

Son olarak Silicon Valley Bank’in (SVB) geleceğe dönük hedeflerini aşağı çekmesi, 2,3 milyar dolarlık sermaye artışı açıklaması ve tahvil portföyünde 1,8 milyar dolar ile devasa bir zarar açıklaması ABD banka hisselerinde şok etkisi yarattı.

kaynak:bloomberght 

Kale Gündem Gazetesi Industrial Kitchen Equipment

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski